Çocukla Alışveriş

KATEGORİ: ÇOCUK ve EĞİTİM
Facebookta Paylaş

Hazırladığınız alış veriş listesini aile üyeleriyle beraber hazırlayın. Markete gitmeden önce her aile üyesinin istediği malzemeleri ana listeden seçmesine izin verin. Markete gidin ve her aile üyesinin kendi listesindeki malzemeleri almasını sağlayın. Kasada buluşun. Eve döndüğünüz zaman eşyaları beraber içeri taşıyın.

Evden çıkmadan önce, çocuklarınızdan nasıl bir davranış beklediğinizi açıklayın. Bir çok çocuk ebeveynlerinin ne beklediğinden habersizdir.

Çocuklar alışveriş listesinin hazırlanmasına yardım ettiklerinde, markette listedeki şeyleri bulmaya daha istekli olacaklardır.

Eğer çocuğunuza giysi alacaksanız ve sizinde ev için ve kendiniz için alacaklarınız varsa onun alışverişini sizinkiyle birleştirmek, araya sıkıştırmak yerine onun alışverişi için bir gün belirleyebilirsiniz. Veya evden çıkmadan önce alışverişte nasıl bir sıra ile malzemeleri alacağınızı aile bireyleri ile planlarsanız çocuk kendisi için alınacak malzeme için acele etmeyecek ve sabırlı davranacaktır.

Çocuklar alışverişte iyi davranırlarsa onlara rüşvet olarak oyuncak veya başka bir şey alma sözü vermeyin, ama onlara bir şeyler alacağınızı söylerseniz de sözünüzde durun. Onların ilgisini çeken yerlerde ve dükkanlarda durup göz atmak için zaman ayırın.

Çocuklarınıza harçlık verin. Eğer özel bir şey isterlerse onlara harçlıkları olduğunu hatırlatın. Eğer paraları o şey için yetmiyorsa, onlara hemen para vermek yerine, o şey için para biriktirebileceğini düşünmelerine yardımcı olun. Harçlıkları olup da paralarını kontrol etmelerine izin verilen çocuklar, alışverişten ihtiyaçları düşünülmeden ebeveynlerinin yanında sürüklenen çocuklardan daha fazla zevk alırlar.

Bazı çocuklar alışverişe çıkmaktan hiç hoşlanmayabilir. Ancak sizinde bazen ev için yapılacak alışverişlerde çocuğunuzun yardımına ihtiyacınız olabilir. Bu durumda onlara yardımlarına ihtiyacınız olduğunu, başka seçeneğinizin olmadığını, size yardım ettiğinde çok memnun olacağınızı belirtirseniz çocuğunuzun size yardım etme olasılığı yüksek olacaktır.

Alışveriş esnasında çocuklarınıza bağırmak, onları tokatlamak veya disipline sokmaya çalışmak çocuklar için alçaltıcı ve gurur kırıcıdır. Çocuklarınıza kızdığınızı ve neyin canınızı sıktığını onlarla evde, arabada veya aile toplantılarında konuşabilirsiniz.

Eğer alışveriş gezilerini çok fazla uzatmazsanız çocuklarınızın sizinle gelmekte daha istekli olduğunu ve alışveriş esnasında daha az sorun çıkartacağını görürsünüz.

Etiketler: Alışveriş, çocuk, eğitim
YORUMTEMİZLE