Çocuklara Nasıl Harçlık Verilir

KATEGORİ: ÇOCUK ve EĞİTİM
Facebookta Paylaş

Harçlık almak, çocuklara para hakkında bir bilgi edinme fırsatı sunar. Verilen miktar sizin bütçenize ve onların ihtiyaçlarına bağlıdır. Harçlık çocuklara yaşam becerileri edinebilmeleri için verildiğinde olumlu kazanımlar sağlar. Ufak gündelik işler için (markete göndermek gibi), harçlık veya para vermek, ödül veya cezayı harçlıkla ilişkilendirmek yeterince etkili değildir. Zaten çocuğa temel ihtiyaçları için verilen harçlık ceza vermek için asla geri alınmamalıdır. Sadece tasarruf yapmayı öğrenmeleri için birazcık fazla verdiğiniz miktarda kısa süreliğine azaltmaya gidebilirsiniz.

Çocuklarınız parasız kaldıklarında onları hemen bu durumdan kurtarmayın. Para harcamada hatalı davrandıklarında durumu düzeltmek için çalışmadan onlara bu durumu değerlendirmesi için zaman tanıyın.

Onlara para harcama ve tasarruf yapma konusunda ahkam kesmeyin. Ancak onlar bu konuda yardım istediklerinde para harcarken veya tasarruf yaparken nelere dikkat edecekleri ile tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

Akılcı ve esnek olmak uygundur. Çocuklarınız, parasız kaldığında onlara kredi önerebilirsiniz. Onlara nasıl ödeme planı yapabileceğini gösterin ve harçlıklarından kesebileceğiniz miktarı beraber kararlaştırın.

İki ile dört yaş arasındaki çocuklarınıza bozuk para ve oyuncak kumbara verin. Her sene biraz daha fazla madeni para, hatta kağıt banknotlar katın. Onlar, kumbaralarına para atmaya bayılır ve farkına varmadan tasarruf yapma alışkanlığı gelişir.

Çocuklarınıza, almak istedikleri şeylerle ilgili bir alınacaklar listesi tutmaya başlamaları için yardım edin. Alışveriş yaptığınız sırada, “ Bunu alabilir miyim?” dediklerinde, “ Bunu alınacaklar listesine ekleyip, para biriktirmek ister misin?” diye cevap verebilirsiniz. ( Çocuklar, bir şeyi satın almak için para biriktirmeyi göze alamazlar, ama hemen o an sizden paranızı harcamanızı isterler.) Bu durumda eğer ki alınması için çok ısrarcı olursa alınacak şeyin yarısını biriktirmesini, diğer yarısını da sizin karşılayacağınızı teklif edebilirsiniz. Teklifinizde nazik ve ciddi olursanız, bunun alışveriş kavgasını önlemede faydasını görürsünüz.

Altı ile on dört yaşları arasındaki çocuklarınızla, ne kadar paraya ihtiyacı olduğu ve bu paranın nasıl tasarruf edileceği gibi konularda beraber planlama yapabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızı, yardım kuruluşlarına ve ihtiyacı olanlara vermek için para biriktirmesi konusunda da teşvik edebilirsiniz.

Çocuğun harçlığı periyodik dönemler halinde yükseltilebilir. Bazı aileler çocuğun doğum gününde harçlığı yükseltebilirler.

Çocuklar, para konusunda doğru ve yanlış seçimler yaparak, ceza veya aşağılanmaya maruz kalmadan seçimlerinin sonuçlarından ders alarak, karar verme becerilerini geliştirebilirler.

Etiketler: Harçlık, çocuk, eğitim
YORUMTEMİZLE