BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Bilgi ve Belge Yönetimi Programı’nın amacı, bilginin veya bilgi kay­naklarının derlenmesi, düzenlenmesi, erişimi ve yayını süreci ile ilgili olan konularda eğitim vermektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bilgi ve Belge Yönetimi Program’ında Osmanlıca, yazışma teknikleri, bilgisayar, bilgi ağları, veri tabanları, elektronik ortamda kataloglama, sınıflama sistemleri, bilgi ve iletişim teknolojileri, dizinleme teknikleri, kütüphane ve otomasyon, arşiv yönetimi, yazmalar ve nadir eserler gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler

Bilgi ve Belge Yönetimi Program’ında okumak isteyenlerin sözel yeteneği güçlü, okumayı seven, sistematik düşünebilen ve davrana- bilen, kapalı yerlerde ve yazılı belgeler üzerinde çalışmaktan hoş­lanan, dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bilgi ve Belge Yönetimi Programı’nı bitirenler, çeşitli kurum ve kuruluş­larda “Arşivci, Kütüphaneci” gibi unvanlarla görev almaktadırlar.

Mezunlar çeşitli kütüphanelerde ve arşivlerde veri tabanı tasarımı yapar, web sayfası düzenler, belgeleri, kitapları sınıflandırır, bibliyo­grafik taramalar yapıp, kullanıcılara danışmanlık hizmeti verirler.

Çalışma Alanları

Bilgi ve Belge Yönetimi Programı’nda bitirenler resmi ve özel kuruluş­ların, üniversitelerin kütüphanelerinde, devlet arşivlerinde, basılı ya da elektronik ortamda indeks ve öz hazırlama hizmeti veren ya da bunların dağıtımını yapan kuruluşlarda görev alırlar.

Etiketler: Bilgi ve Belge Yönetimi,Meslek Tanıtımı,Meslekler
YORUMTEMİZLE