BANKACILIK VE FİNANS

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Bankacılık ve Finans Programı’nın amacı, bankalarda ve çeşitli finans kuruluşlarında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bankacılık ve Finans Programı’nda Matematik, Hukuk, İktisat, İstatis­tik ve Muhasebe alanlarındaki dersler dışında başka Kredi Politikası, Yatırım Bankacılığı, Finansal Piyasalarda modelleme ve tahmin, merkez bankacılığı, ticari bankalarda Finans Yönetimi, Banka Mu­hasebesi ve raporlama, Mali Hukuk ve Vergi Politikası gibi dersler de okutulmakta ve proje çalışması yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler

Bankacılık ve Finans Program’ında okumak isteyenlerin matematik ve ekonomiye ilgili ve bu alanlarda başarılı, çevresiyle ile iyi iletişim kurabilen, sabırlı, dikkatli, yeniliklere açık ve gerilime dayanıklı kim­seler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bankacılık ve Finans Programı’nı bitirenlere lisans diploması alırlar. Mezunlar kamu sektöründe ve özel sektörde müşteri temsilcisi, banka müfettişi, borsalarda dealer, broker gibi unvanlarla görev al­abilirler ve çalıştıkları kuruluşların çeşitli işlemlerini yürütürler.

Çalışma Alanları

Ülkemizde bankacılık ve finans sektörünün gelişmesi ile birlikte bu alanda yetişen elemanlara duyulan gereksinim artmıştır. Son zaman­larda bu alanlarda kriz yaşanmakta olup banka ve şube sayısının azaltılmasından söz edilmektedir. Sektörde biraz küçülme olsa da iyi yetişmiş bankacıların iş bulma sorunlarının olmayacağı söylenebilir.

Etiketler: Bankacılık ve Finans,Meslek Tanıtımı,Meslekler
YORUMTEMİZLE