AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Avrupa Birliği İlişkileri Programı’nın amacı, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecinde çeşitli alanlarda yapılan düzenlemeler ko­nusunda eğitim vermektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Avrupa Birliği İlişkileri Programı’nda matematik, bilgisayar, ekonomi, Avrupa tarihi, Türkiye Cumhuriyeti tarihi, genel eğitim, İngilizce konuş­ma ve yazma gibi temel dersler dışında başka küreselleşme, Avrupa Birliği Kurumları, Uluslararası Ekonomi ve Ekonomik Bütünleşme, Avrupa Birliği Tarım Politikası, Avrupa Birliği Hukuku, Uluslararası kamu Hukuku, Ekonomik ve Mali Birlik, İnsan Hakları Hukuku gibi derslerde okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Avrupa Birliği İlişkileri Programı’na girmek isteyenlerin sosyal bilim­lere ilgili ve yabancı dil öğrenmeye hevesli, analitik düşünme gücüne sahip, yeniliklere açık, girişken ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Avrupa Birliği İlişkileri Programı’nı bitirenler lisans diploması alırlar. Mezunlar çeşitli kurumlarda değişik unvanlarla görev alır ve Avrupa Birliğine uyum süreci içinde ekonomik ve toplumsal yaşamımızda çeşitli kurumların yapılarında ve işleyişinde yapılması gereken de­ğişikliklerin izlenmesi ile ilgili işleri yürütürler.

Çalışma Alanları

Avrupa Birliği İlişkileri Programı’nı bitirenler Dışişleri Bakanlığı’nda, Avrupa ile ekonomik ve kültürel ilişkileri olan kamu kuruluşlarında ve özel sektörde çalışma olanağı bulabilirler.

Etiketler: Avrupa Birliği İlişkileri,Meslek Tanıtımı,Meslekler
YORUMTEMİZLE