SİNEMA VE TELEVİZYON

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Sinema ve televizyon programı sinema ve televizyon sanatı ile bu alanlarda kullanılan tekniklere ilişkin işlerde çalışacak sanat elemanlarını yetiştirir.

Gereken Nitelikler

Sinema ve televizyon programına girmek isteyenlerin olayları dikkatle izleyip gözleyebilen, ayrıntıyı algılayabilen, değişik görüntülerden ilgi çekici kompozisyonlar oluşturabilen, yaratıcı kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Sinema-televizyon programını başarı ile tamamlayan öğrencilere lisans diploması verilir ve bu diplomada öğrenim yapılan ana sanat dalı ve sanat dalı belirtilir. Mezunlar film yönetmenliği, seslendirme, senaryo yazarı, kurgu, ışık, görüntü yönetmeni, stüdyo şefi unvanları ile çalışabilirler.

Çalışma Alanları

Sinema ve televizyon programında eğitim almış kişiler televizyon kanallarıda ve film sektöründe yönetmenlik, seslendirme, senaryo yazarlığı, kurgu, ışıkçılık, görüntü yönetmenliği, stüdyo şefliği vb. yapabilirler. Sinema ve televizyon programı mezunları, TRT’ de, sinema endüstrisinde, video kuruluşları ile reklamcılık sektöründe çalışabilir.

Etiketler: Sinema ve Televizyon,Meslekler,Meslek Tanıtımı
YORUMTEMİZLE