RADYO, TELEVİZYON VE SİNEMA

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Radyo, Televizyon ve Sinema programının amacı, elektronik kitle iletişim araçlarının başında gelen radyo ve televizyon yayıncılığı alanında çalışacak nitelikli eleman yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Radyo, Televizyon ve Sinema programının ilk yıllarında ekonomi, hukuk, siyasal ve sosyal bilimler daha sonraki yıllarda radyo ve televizyonda program yapımı, televizyon haberciliği, basın ve yayın yolu ile halk eğitimi gibi dersler okutulur ve öğrenciye yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Radyo Televizyon ve Sinema Programında okumak isteyen gençlerin sözel yeteneği güçlü, sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, ikna gücü yüksek ve yaratıcı kişiler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan Yaptıkları İşler

Radyo, Televizyon ve Sinema programını bitirenler resmi kuruluşlarda ve özel televizyon ve radyo kurumlarında, film şirketlerinde program yapımcısı, yönetmen kameraman gibi unvanlarla görev alırlar.

Radyo ve televizyon programlarının ve filmlerin yapımında çalışanlar program tasarımı, programın hazırlanması, filme alınması ve yayınlanması gibi yayıncılığın her aşamasında değişik roller alırlar; programın amacının belirlenmesi, oyuncu ve eleman seçimi, prog­ramın filme çekimi ve montajı vb. işleri yerine getirirler.

Çalışma Alanları

Radyo, Televizyon ve Sinema Programını bitirenler resmi kuruluş­larda ve özel radyo ve televizyon kurumlarında görev alabildikleri gibi halkla ilişkiler ve tanıtım bürolarında da çalışabilmektedirler.

Etiketler: Radyo, Televizyon ve Sinema,Meslekler,Meslek Tanıtımı
YORUMTEMİZLE