PETROL ve DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği programı, petrolün ve doğalğazın bulunması, çıkarılması ve üretimi konularında eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği programında fizik, matematik, kimya ve jeoloji gibi temel dersler; üçüncü ve dördüncü yıllarında ise petrol jeolojisi, petrol üretimi mühendisliği, doğalgaz mühendisliği, sondaj mühendisliği gibi petrol ve doğalgaz mühendisliği ile ilgili dersler verilmektedir. Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir ve öğrenciler yaz aylarında staj yapmak zorundadırlar.

Gereken Nitelikler

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği programına girebilmek için üstün bir akademik yeteneğe sahip ve fen derslerinde özellikle kimya ko­nusunda başarılı olmak gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümünü bitiren öğrenciye “”Petrol ve Doğalgaz Mühendisi” unvanı verilir.

Petrol ve doğalgaz mühendisi, petrol yataklarının bulunması, çıkarılması ve üretimi ile uğraşır; bu işler yapılırken petrol arama ve sondaj çalışmaları jeologlarla birlikte yürütülmektedir. Jeotermal kaynakların bulunması ve üretimi çalışmaları da bu alanda yetişen mühendisler tarafından yapılır. Petrol ve doğalgaz mühendisleri sahada sondaj mühendisi, üretim mühendisi, rezervuar mühendisi, bankalarda yatırım mühendisi olarak görev yaparlar.

Çalışma Alanları

Petrol ve doğalgaz mühendisleri, Enerji Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde; TPAO ve ona bağlı şirketlerde; özel petrol şirketlerinde, MTA, DSİ ve BOTAŞ’ta görev almaktadırlar.

Etiketler: Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, Meslekler,Meslek Tanıtımı
YORUMTEMİZLE