ORMAN ENDÜSTRİSİ MÜHENDİSLİĞİ

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Orman Endüstrisi Mühendisliği, orman endüstrilerinin kurulması, ida­resi, işletilmesi, işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolleri ve pazarlanması konularında eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Orman Endüstrisi Mühendisliği programında başta biyoloji olmak üzere genellikle kimya, matematik gibi temel bölüm dersleri verilir. Lisans programlarına özgü dersler ise fen derslerinin ya doğrudan devamı ya da onlarla dolaylı olarak ilgili derslerdir. Ayrıca programda ekonomi, hukuk gibi sosyal bilim içerikli dersler de vardır.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Orman Endüstrisi Mühendisliği programını bitirenlere “Orman Endüstrisi Mühendisi” unvanı verilir. Orman endüstrisi mühendisi, orman ürünlerinin işletilmesi için kurulacak tesislerin tasarımını yapar, tesislerin kurulması ve işletilmesi için gerekli çalışmaları yürütür, işlenmiş orman ürünleri için standartlar saptar ve ürünlerin kalitelerini denetler.

Çalışma Alanları

Orman Endüstrisi Mühendisi, kamu ve özel sektöre ait orman ürün­lerini işleyen fabrikalarda teknik ve idari görevler yapar. Orman endüstrisi mühendisliği oldukça yeni bir alan olup mezunların iş bulma sorunları yoktur. Kazançları devlet sektöründe yasalarla, özel sektörde sözleşmelerle belirlenmektedir.

Etiketler: Orman Endüstrisi Mühendisliği, Meslekler,Meslek Tanıtımı
YORUMTEMİZLE