MALZEME BİLİMİ VE MÜHENDİSLİĞİ

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği; sentetik ve biyolojik polimeriler, se­ramikler ve metalleri inceleyen bir çalışma alanı olup, kimya ve mal­zeme mühendislikleri ile de güçlü bir ilişkiye sahiptir. Bugün bir dizi endüstriyel ve teknolojik alanda çeliğin yerini yüksek mukavemetli polimeriler alıyor. Kurşun geçirmez camlar, yanmayan plastikler, yük­sek sıvı emme özelliği olan süper emiciler, optik aletler, elektrik ilet­kenleri, yapay deri, ilaç yükleme sistemleri, polimeri uygulamalarına birkaç örnektir. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programının amacı, geleneksel ve ileri teknoloji malzemelerinin tasarım ve uygulamaları için gerekli olan tüm teorik ve pratik bilgi ile beceriler kazandırmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Öğrenim süresi dört yıldır. Bölüm öğrencilerine; Matematik, Malzeme Bilimine Giriş, Genel Kimya, İstatistik, Malzemelerin Mekaniği, Modern Fizik, Malzeme Üretim Süreçleri, Malzeme Laboratuvarı, Sayısal Analiz, Polimeri Kimyası, İşletme Yönetimi gibi dersler verilir.

Gereken Nitelikler

Bu bölümü seçecek adayların fen ve matematik alanlarında başarılı üstün bir genel akademik yeteneğe, sayısal düşünme, tasarım yeteneklerine sahip, yaratıcı, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden bir yapıya sahip olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bölüm mezunlarına “Malzeme Bilimi Mühendisliği” unvanı verilir. Bu bölümden mezun olanlar, geleneksel ve ileri teknoloji malzemelerinin üretimini yapan endüstrilerin yanı sıra fizik, kimya biyoloji alanında uygulamalı alıştırma yapan kurumlarda da iş bulabilirler.

Etiketler: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği,Meslek Tanıtımı,Meslekler
YORUMTEMİZLE