KÜLTÜR BİTKİLERİ ÜRETİMİ VE PAZARLAMA

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Bu programın temel hedefi öğrencileri bu alandaki her türlü işe hazırlayacak şekilde dersler vermektir. Bu bölümü bitiren öğrenciler bahçe bitkileri üretimi ve gıda pazarlaması, araştırma ve üretim uzmanlığı yanında seracılık, subtropik ve yarı-kurak iklimlerde yetiştiricilik ve üretim uzmanlığı yapabilmektedirler.

Bahçe bitkileri üretimi ve pazarlama bölümü öğrencisi söz konusu alanların hepsini kapsayan dersler görmektedir. Temel bilgiler yanında öğrenciler danışmanlarının özel konularda verdiği seçmeli dersleri almaktadırlar. Böylece öğrencilere bitkilerin değerlendirilmesi, bitki üretimi ve fizyolojisi, zararlılarla mücadele, sulama sistemleri, gübreleme ve işletmecilik konularında derin bilgiler verilmektedir. Öğrenciler biyolojiden mühendisliğe, genetikten ekonomiye, beslenmeden sosyolojiye, bütün konularda en son araştırma ve teknolojiyi takip etmekte ve bu bilgileri gerçek hayatta karşılaşacakları problemleri çözmek için kullanmayı öğrenmektedirler.

Çalışma Alanları

Bu bölüm mezunlarının iş alanı çok geniştir. Bahçe bitkileri üretimi ve pazarlama bölümü mezunları araştırmacı, bilim adamı, peyzaj, bitkisel üretim eğitmenliği, sera işletmeciliği, bağ - bahçe işletmeciliği, bitki koruma uzmanlığı, fidanlık işletmeciliği ve uluslararası danışmanlık gibi birçok sektörde çalışma imkanı bulabilmektedir.

Etiketler: Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlama,Meslek Tanıtımı,Meslekler
YORUMTEMİZLE