ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı         

Elektronik Mühendisliği Programının amacı; zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı, geliştirilmesi ile elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve sistemin bakımıyla ilgili konularda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bu programda matematik ve fizik temel bilim dalları tabanı üzerinde elektronik ve elektromanyetik dalga teorisi gibi haberleşme sistem­lerine ilişkin dersler kuramsal ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Yaz aylarında staj yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Elektronik alanında çalışmak isteyenlerin akademik bilgiye sahip, matematik, fizik, kimya ve ekonomiye ilgili ve bu konularda başarılı, dikkatli ve yaratıcı kimseler olmaları gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Elektronik Mühendisliği programını bitirenlere “Elektronik Mühendisi” unvanı verilir. Elektronik mühendisi radar, radyo, televizyon ve bilgi­sayar gibi, zayıf akımla çalışan aletlerle cihazların tasarımı, üretimi, kullanımı ve geliştirilmesi ile ilgili işlerin yürütülmesini sağlar.

Çalışma Alanları

Elektronik Mühendislerinin büyük bir kısmı, PTT, TRT, Türk Telekom ve THY gibi kamu kuruluşlarında, bir kısmı özel sektörde ya da ser­best çalışmaktadırlar. Ülkemizin elektronik mühendislerine ihtiyacı vardır. Elektronik mühendisleri, meslek liselerinde telekomünikasyon, endüstriyel elektronik ve tıp elektroniği gibi elektronik ile ilgili dersler vererek öğretmen olarak atanabilirler. Yalnız bunun için öğretmenlik meslek bilgisi kazandıran ek bir eğitim görmüş olmaları gerekir.

Etiketler: Elektronik Mühendisliği,Meslek Tanıtımı,Meslekler
YORUMTEMİZLE