ELEKTRİK - ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin amacı, kuvvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı, geliştirilmesi; elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve sistemin bakımıyla ilgili eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bu programda matematik ve fizik temel bilim dalları tabanı üzerinde elektronik, elektromanyetik dalga teorisi gibi haberleşme sistemler­ine ilişkin dersler kuramsal ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Yaz aylarında staj yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Elektrik ve elektronik alanında çalışmak isteyenlerin akademik bilg­iye sahip, matematik, fizik, kimya ve ekonomiye ilgili ve yetenekli, dikkatli ve yaratıcı kimseler olmaları gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Elektrik-Elektronik mühendisliği programından mezun olanlara “Elektrik-Elektronik Mühendisi” unvanı verilir.

Elektrik-Elektronik Mühendisi üretme, iletme ve dağıtmayla ilgili sistemlerle, projelerin yapılması, geliştirilmesi, kullanılması ve de­netimi; telgraf-telefon haberleşmesi, uydu optik haberleşmesi; enerji üretimi ile mikroelektronik eleman, elektronik devre düzen ve sistem­lerinin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimiyle ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.

Çalışma Alanları

Elektrik-Elektronik mühendislerinin büyük bir kısmı, PTT, TRT ve Türk Telekom gibi kamu kuruluşlarında, bir kısmı özel sektörde ya da serbest çalışmaktadırlar.

Ülkemizin Elektrik-Elektronik Mühendislerine çok ihtiyacı vardır. Elektrik elektronik mühendisliğinin elektrik alanından mezun olanlar, isterlerse meslek liselerinde soğutma, havalandırma, bobinajcılık, elektromekanik taşıyıcılar, asansörcülük bakım ve tamirciliği, elek-tronik taşıyıcılar; elektronik alanında eğitim görmüş olanlar ise elektronik / telekomünikasyon , endüstriyel elektronik ve tıp elektroniği gibi elektronik ile ilgili dersler vererek öğretmen olarak atanabilirler. Yalnız bunun için kişinin öğretmenlik meslek eğitimi de almış olması gerekir.

Etiketler: Elektrik-Elektronik Mühendisliği,Meslek Tanıtımı,Meslekler
YORUMTEMİZLE