ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Malların üretilen yerden satılan yere ulaştırılması çok iyi bir yönetim ve organizasyonu gerektirmektedir. Ulaştırma ve Lojistik Programının amacı da bu işleri en iyi şekilde gerçekleştirecek bilgi ve beceriye sahip kişileri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bölümde öğrenim dört yıldır. İlk yılda İktisat, İşletmeye Giriş, Finansal Muhasebe, Taşımacılık Yönetimine Giriş gibi dersler okutulmaktadır. Sonraki yıllarda ise Uluslararası İşletmeciliğin Hukuksal Çerçevesi, Taşımacılıkta İşletme Yönetimi ve Organizasyonu, Taşımacılıkta Planlama ve Modelleme Teknikleri, Taşımacılıkta Araştırma Metotları ve Analizi, Dış Ticaret ve Taşımacılık Muhasebesi, Uluslararası Lojistik Yönetimi, Taşımacılık Ekonomisinin Temelleri, Taşıma Yöne­timinde Stratejik Planlama, Taşımacılık Finansmanı gibi alan dersleri okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Bu alanda okumak ve çalışmak isteyenlerin ekonomi, sosyal ve politik konulara ilgi duyan, düzenli ve dikkatli kişiler olmaları gerekir.

Ayrıca lojistiğin uluslararası bir çalışma alanı olduğu düşünüldüğünde yabancı dil bilmek, seyahat etmeyi sevmek gibi özellikler de başarı şansını arttıracaktır.

Çalışma Alanları

Mezunlar, taşımacılık yapan kuruluşlarda işletmelerde de çalışabilir­ler. Ayrıca Devlet Demiryolları ve Belediyelerde de istihdam edile­bilirler.

Etiketler: Ulaştırma ve Lojıstik, Meslekler,Meslek Tanıtımı
YORUMTEMİZLE