TURİZM İŞLETMECİLİĞİ (YO -YGS6)-(FAK.-TM1)

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Turizm İşletmeciliği Programı’nın amacı ulaştırma, seyahat, konak­lama ve yiyecek-içecek işletmelerinde üst düzey yöneticilerle diğer çalışanlar arasında görev yapan ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Turizm İşletmeciliği Programı’nda Anadolu uygarlıkları, İstanbul şehri ve uygarlıkları, işletme turizm ekonomisi, genel muhasebe, insan kaynakları yönetimi, seyahat yönetimi ve operasyonu, ön büro, mutfak hizmetleri, ulaştırma sistemleri, bilgisayar kullanımı gibi dersler alırlar. Konaklama veya seyahat endüstrisi alanlarından birinde derinleşmek isteyenler 3 ve 4. yarıyıllarda program başkanlığınca belirtilen ilgili dersleri alırlar.

Gereken Nitelikler

Turizm İşletmeciliği Programı’nda okumak isteyenlerin insanlarla iyi iletişim kurabilen başkalarını ikna edebilen, güleryüzlü, temizliğe özen gösteren, dikkatli, sabırlı, bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil bilmek ve yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Turizm İşletmeciliği Programını bitirenlere “Turizm İşletmecisi” ünvanı verilir. Turizm işletmeciliği meslek elemanları otel ve motellerde, ön büroda müşterilerin giriş çıkış, bagaj, ön kasa, işlemlerini yapar. Konaklama işletmelerini (otel ve motellerin, odalarının ve ortak kullanılan bölümlerinin temizliğini, bakımını, mutfakların istenen şekilde sunulması, kalite ve fiyat yönünden işletmeye uygun mal­zemenin alınmasını sağlamak seyahat işletmelerinde yurtiçi ve yurt­dışı turların düzenlenmesi gibi işleri yapar.

Çalışma Alanları

Turizm işletmecileri otel motel gibi konaklama işletmelerinde, seya­hat işletmelerinde, Turizm Bakanlığının çeşitli birimlerinde görev alabilirler. Sermaye sahipleri kendi işletmelerini kurabilirler. Bu meslek mensupları iç ve dış turizmin yoğun olduğu Ege ve Akdeniz Bölgelerinde kolaylıkla iş bulabilmektedirler.

Etiketler: Turizm İşletmeciliği, Meslekler,Meslek Tanıtımı
YORUMTEMİZLE