OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ (YGS5)

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Okul öncesi Öğretmenliği Programı’nın amacı, 3-6 yaş arasındaki çocukları eğitecek öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Okul Öncesi Öğretmenliği Program’ında biyoloji, matematik, so­syoloji, psikoloji gibi temel nitelikte dersler dışında başka, çocuk gelişimi ve hastalıkları, özel eğitim, aile ilişkileri, eğitim ve çocuk ruh sağlığı gibi dersler de verilmektedir. Ayrıca uygulamalı derslerle ve yuva-anaokulu pratiği gibi staj programlarıyla öğrencilere deneyim kazandırılmaktadır. Bu programda, eğitim sosyolojisi, eğitim yöneti­mi, eğitimde ölçme ve değerlendirme gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de okutulur ve uygulama yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Bu programda okumak isteyenlerin genel akademik yeteneğe sa­hip, insanlarla iyi iletişim kurmaktan hoşlanan, güçlü bir belleğe ve algılama yeteneğine sahip, sabırlı, anlayışlı, sevecen, başkalarına bir şeyler öğretmekten mutlu olan, çocuklarla iyi anlaşabilen, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Program mezunlarına, ” Okul Öncesi Öğretmeni “ unvanı verilir. Mezunlar anaokullarında henüz okula başlamamış çocuklara temel sosyal davranışlar ve okuma yazmaya hazırlık olabilecek beceriler kazandırırlar.

Çalışma Alanları

Okul Öncesi Öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına, diğer resmi kuruluşlara, belediyelere ve özel sektöre bağlı anaokullarında öğret­men olarak çalışma olanağı bulabildikleri gibi kendi iş yerlerini de açabilirler. Ülkemizde Okul Öncesi Öğretmenlerine çok gereksinim duyulmaktadır

Etiketler: Okul Öncesi Öğretmenliği,Meslek Tanıtımı,Meslekler
YORUMTEMİZLE