Dünyada En Büyük Zenginlik

KATEGORİ: BAŞARI ve MOTİVASYON
Facebookta Paylaş

Karşılaştığım bilge birine, “Dünyadaki en büyük zenginlik nedir?” diye sormak geldi aklıma. Sordum; “Umut.” diye cevap verdi. Açıkçası bu tek kelimelik cevap beni biraz şaşırtmıştı. “Neden ve nasıl?” diye sordum. “Zenginlik” dedi, “Bizi aslında başka şeylere ulaştıran bir kaynaktır. Paran varsa bir arabaya ulaşabilirsin; sevgin varsa insanlara ulaşabilirsin, bilgin varsa sonuçlara ulaşabilirsin. Tanıdıkların varsa işlere ulaşabilirsin; yetkin varsa orduların, polis gücünün yönetme hakkına ulaşabilirsin. Sağlığın varsa vücudunu istediklerine doğru harekete geçirip onlara ulaşabilirsin. Ne kadar çok şeye ulaşabiliyorsan, o kadar zenginsin.

 

Daha bir merakla sordum: “Öyleyse nedir zenginliğin kaynağı?” Bilge adam, ilk cevabına geri döndü: “Umut” dedi ve devam etti; “Umudu olan, bilgiye de, sevgiye de, paraya da ulaşmak için harekete geçebilir. Umudu olmayan ise kılını bile kıpırdatmaz, yaşama enerjisi kalmamıştır. Hiçbir şey yapmaz. İki kolunu, iki bacağını bir kazada kaybetmiş bir insan düşün. Kimse böyle bir duruma düşmek istemez. Bu kişinin yarın için umudu varsa, yeni dostlar edinmek, sohbet etmek, konuşarak yazı yazabilen bir cihaz almak, kitap sayfalarını gözle çevirmek gibi bir umudu varsa o kişi hâlâ zengindir.”

 

“Umudunu kaybedenler ya da umudu zayıflamış insanlar için bir tavsiyen var mı?” diye sordum. Dedi ki: “Umudun üç kardeşi vardır: Çaba, denemek ve ısrar etmek. Hiçbir çaba göstermeden sadece olmasını beklemek, umut etmek, istisnai birkaç durumun dışında hiçbir işe yaramaz. Hiç çalışmadan bir şeyler elde etmeyi umanlar, hayal kırıklığına uğrayacaktır.  Israr etmek ya da kararlı olmak, taleplerimize karşılık aldığımız ret cevaplarına rağmen devam etmeyi içerir. Başarılı olanlara baktığımız zaman, ısrarlı ve kararlı bir tutumla umut ettiklerine ulaştıklarını görüyoruz. Bu insanlar, karşılaştıkları ret cevaplarına rağmen, umutlarını kaybetmeden yollarına devam ettiler. Umutları zayıflayanlar, umut ettiklerine ulaşanlara baksınlar. Bu onlara umut edilene ulaşılabildiğini gösterecek ve zayıflayan umutlarını güçlendirecektir.

 Edison’un umudu olmasa ampulü binlerce denemeden sonra bulabilir miydi ?

Etiketler: Umut, İyimserlik, Başarı
YORUMTEMİZLE