MTOK NEDİR?

KATEGORİ: YGS-LYS
Facebookta Paylaş

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Kontenjanı(MTOK), Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarından mezun olan öğrencilerin kendi alanları ile ilişkili özellikle mühendislik gibi programları tercih etmesi için ayrılan bir kontenjandır.

Bu kontenjanı sadece mesleki ve teknik okul mezunlarından ilgili alan mezunları tercih edebilir. Ösys yerleştirme ve kontenjanları kılavuzunda ilgili tablodan mezun olunan alana göre tercih edilebilecek program listesine ulaşılaşılabilir.

MTOK çerçevesinde yapılan tercihler bir anlamda sınavsız geçişte olduğu gibi bizimle aynı alan mezunları veya bize yakın alan mezunları tarafından kullanıldığı için MTOK kapsamında öğrenci alan programların puanları eş değer tüm öğrenciler tarafından tercih edilebilen genel programlara göre düşüktür. Çünkü bu programlara genel olarak meslek liseliler diye tabir ettiğiimiz Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumundan mezun olan adaylar yerleşmektedir.

Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin eğer kendi alanları ile ilgili MTOK çerçevesinde yerleşebileceği bir bölüm varsa ve ilgilerini çeken de bir bölümse bu avantajı değerlendirme konusunda kendilerini hazırlamalıdırlar.

MTOK yerleştirmesi ile ilgili bir örnek verirsek;

2016 yılı üniversite yerleştirmesinde Afyon Kocatepe Üniversitesinin Elektrik-Elektronik Mühendisliği MTOK kontenjanı ile alınan progama ve genel kontenjan ile alınan programa yerleştirme aşağıdaki gibi olmuştur.

Program

Başarı Sırası

Puan

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

133.000

281,87727

Elektrik-Elektronik Mühendisliği M.T.O.K

169.000

258,49914

Baktığımızda MTOK kontenjanı ile alınan programın puanı aynı üniversitedeki aynı bölüme göre daha düşüktür. Yukarıdaki örnekteki puan farkı bazı üniversitelerde biraz daha artmakta bazı üniversitelerde ise biraz azalmaktadır. Ancak her koşul MTOK kontenjanı ile alınan program genel kontenjanla alınan programa göre daha düşük puanlı olarak karşımıza çıkmaktadır.

MTOK olarak meslek lise mezunlarının seçebileceği programlar sonraki yazılarımızda yer alacaktır. Mezun olduğumuz alanı ve dalı bularak hangi lisans programlarını MTOK çerçevesinde seçebileceğimizi görebiliriz.

Etiketler: Mtok, ygs, lys, Mtok Bölümleri, Mtok Tercih
Selim
12.11.2016
Bütün mühendislikleri mtok olarak seçebiliyormuyuz
Fuatztrk
13.11.2016
Hayır seçemezsin
Selim
13.11.2016
Peki hangi mühendislikleri seçeceğim
Rehber Öğretmen
14.11.2016
Senin alanınla ilgili olarak hangi mühendislikleri MTOK çerçevesinde seçebileceğin 6b.2 tablosunda belirtiliyor alanına göre bakabilirsin. Sitede MTOK Bölümleri yazılarına bakabilirsin.
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
YORUMTEMİZLE