Meslek Lisesi Mezunlarına Önlisans Programları İçin Ek Puan

KATEGORİ: YGS-LYS
Facebookta Paylaş

Meslek Lisesi Mezunlarının Alanlarının Devamı Olan Önlisans Programları İçin Ek Puan

Bilindiği üzere 09/12/2016 tarihinde Yüksek Öğretim Kanununda yapılan değişiklikle Sınavsız Geçiş kaldırılmıştır.

Sınavsız geçiş kaldırıldıktan sonra Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere alanlarının devamı niteliğindeki önlisans (2 yıllık ) programlara yerleşirken yerleştirme puanlarına ek puan verilmesi kararlaştırılmıştır.

Ek Puan Nasıl Alınacaktır?

Tekrar belirtmek gerekirse Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumları mezunları (genel olarak meslek lise mezunları dersek) alanlarının devamı niteliğindeki önlisans  (2 yıllık) programları tercih ettikleri zaman ek puan alabilirler. Alanlarının devamı niteliğinde olmayan önlisans programları tercih edildiğinide ek puan alınamaz.

Ayrıca ek puan alabilmek için ilgili puan türünden en az 150 puan ve üzeri puan almak gerekmektedir.

Ek puanlar OBP'nın (Ortaöğretim Başarı Puanı) 0,06 katsayısı ile çarpılması ile elde edilecektir. Bir örnekle açıklarsak;

Ortaöğretim Başarı Puanının nasıl hesaplandığını başka bir yazımızda ayrıntılı açıklamıştık. Yinede kısaca hesaplamasını gösterirsek,

Diploma puanı x 5 = OBP şeklindedir.

Ortaöğretim Başarı Puanı(OBP) 350 olan bir öğrenci ilgili puan türünden 150 puanı geçtiğinde;

350 x 0,06 = 21 puan ek puan alacaktır. Ve bu puan yerleştirme puanına eklenecektir.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumları mezunlarının alanlarının devamı niteliğinde olan önlisans programlarına Ösym başvuru kılavuzundan ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemizden de Ygs-Lys kategorisi altındaki yazılardan meslek lise alanlarının devamı niteliğindeki önlisans programlarına ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Meslek Lise İki Yıllık Ek Puan, Önlisans Ek Puan, Ek Puan, Ygs-Lys
YORUMTEMİZLE