KPSS NEDİR?

KATEGORİ: KPSS
Facebookta Paylaş

Kamu Personel Seçme Sınavı(KPSS) kamu kurumlarındaki personel ihtiyacını karşılamak için ve bazı kurumlarda yapılan yeterlilik, mülakat, sözlü vb. sınavlar için bir ön sınav olarak değerlendirilebilecek merkezi bir sınavdır.

KPSS Ortaöğretim, KPSS Önlisans ve KPSS Lisans düzeyleri vardır.

KPSS Ortaöğretim; lise mezunlarının katıldığı düzeydir. İki yılda bir yapılmaktadır. Genel olarak Önlisans (2 yıllık) mezunları ile birlikte aynı dönemlerde başvuru ve sınavları yapıılmaktadır. Başvuru kılavuzları ortaktır.

KPSS Önlisans; önlisans(2 yıllık üniversite) mezunlarının katıldığı düzeydir. İki yılda bir yapılmaktadır. Genel olarak Ortaöğretim (lise) mezunları ile birlikte aynı dönemlerde başvuru ve sınavları yapıılmaktadır. Başvuru kılavuzları ortaktır.

2016 yılı dışındaki yıllarda Kpss/Ortaöğretim ve Kpss/Önlisans sınavları aynı hafta sonu yapılmıştır. Cumartesi günü önlisans düzeyi, pazar günü ise ortaöğretim düzeyi girmiştir. Ancak 2016 yılında KPSS Önlisans Sınavı 16 Ekim 2016 Pazar Günü, KPSS Ortaöğretim Sınavı ise 20 Kasım 2016 Pazar Günü yapılmıştır.

Kpss Ortaöğretim ve Kpss Önlisans sınavların günümüze kadar başvuru şartlarının aynı kılavuzda yer alması, sınavlarının aynı dönemlerde olması, sonuçlarının birlikte açıklanması nedeniyle kısaca KPSS Ortaöğretim/Önlisans olarak adlandırılmıştır.

KPSS Lisans; lisans(en 4 yıllık ve üzeri üniversite) mezunlarının katıldığı düzeydir. her yıl yapılmaktadır.

Etiketler: Kpss, kpss nedir
YORUMTEMİZLE